71016S15PHGI
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44TSOP II
Catalog
Memory
DataSheet
71016S15PHGI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:1Mb (64K x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:15ns
Access Time:15 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)