BR24T16-WZ
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C DIP8K
DataSheet
BR24T16-WZ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:1.6V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)