AS8C803600-QC150N
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC SRAM 9MBIT PARALLEL 100TQFP
Catalog
Memory
DataSheet
AS8C803600-QC150N PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:9Mb (256K x 36)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:150 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:6.7ns
Access Time:3.8 ns
Voltage - Supply:3.135V ~ 3.465V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)