AS6C1008-55STINLTR
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32STSOP
Catalog
Memory
DataSheet
AS6C1008-55STINLTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:32-LFSOP (0.465", 11.80mm Width)