AT24C512-10TU-2.7
Description
IC EEPROM 512KBIT I2C 8TSSOP
DataSheet
AT24C512-10TU-2.7 PDF
Technology:EEPROM
Memory Size:512Kb (64K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)