AS6C62256-55SINTR
Manufacturer
Alliance Memory, Inc.
VIGOR # :
Description
IC SRAM 256KBIT PARALLEL 28SOP
Catalog
Memory
DataSheet
AS6C62256-55SINTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOIC (0.330", 8.38mm Width)