CY62128BLL-55SC
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 32SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
CY62128BLL-55SC PDF
Type Description
Series:MoBL®
Package:Bulk
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:32-SOIC (0.445", 11.30mm Width)