AT24C64B-10PU-2.7
Description
IC EEPROM 64KBIT I2C 400KHZ 8DIP
DataSheet
AT24C64B-10PU-2.7 PDF
Package:Tube
Part Status:Active
Technology:EEPROM
Memory Size:64Kb (8K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)