BR24T16-W
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Catalog
Memory
DataSheet
BR24T16-W PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:1.6V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)