M48Z35Y-70MH6E
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC NVSRAM 256KBIT PARALLEL 28SOH
Catalog
Memory
DataSheet
M48Z35Y-70MH6E PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:NVSRAM
Technology:NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:70ns
Access Time:70 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets