AT27C1024-55VC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 40VSOP
Catalog
Memory
DataSheet
AT27C1024-55VC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EPROM
Technology:EPROM - OTP
Memory Size:1Mb (64K x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)