AT24C08AY1-10YI-2.7
Description
IC EEPROM 8KBIT I2C 400KHZ 8MAP
DataSheet
AT24C08AY1-10YI-2.7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:EEPROM
Memory Size:8Kb (1K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:4.5 µs
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)