AT24C11N-10SU-2.7-T
Description
IC EEPROM 1KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
DataSheet
AT24C11N-10SU-2.7-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Technology:EEPROM
Memory Size:1Kb (128 x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:550 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)