AT24C512W-10SU-2.7
Description
IC EEPROM 512KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
DataSheet
AT24C512W-10SU-2.7 PDF
Technology:EEPROM
Memory Size:512Kb (64K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)