AT24C512C1-10CC-2.7
Description
IC EEPROM 512KBIT I2C 1MHZ 8LAP
DataSheet
AT24C512C1-10CC-2.7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:EEPROM
Memory Size:512Kb (64K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)