AT93C66W-10SI-2.7
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 2MHZ 8SOIC
DataSheet
AT93C66W-10SI-2.7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Technology:EEPROM
Memory Size:4Kb (512 x 8, 256 x 16)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)