AT24C128-10TU-2.7-T
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 128KBIT I2C 8TSSOP
Catalog
Memory
DataSheet
AT24C128-10TU-2.7-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:128Kb (16K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:550 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)