STK11C68-C45
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC NVSRAM 64KBIT PARALLEL 28CDIP
DataSheet
STK11C68-C45 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:NVSRAM (Non-Volatile SRAM)
Memory Size:64Kb (8K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:45ns
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:28-CDIP (0.300", 7.62mm)