S27KL0642GABHV020
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC PSRAM 64MBIT HYPERBUS 24FBGA
Catalog
Memory
DataSheet
S27KL0642GABHV020 PDF
Type Description
Series:HyperRAM™ KL
Package:Tray
Part Status:Active
Memory Type:Volatile
Memory Format:PSRAM
Technology:PSRAM (Pseudo SRAM)
Memory Size:64Mb (8M x 8)
Memory Interface:HyperBus
Clock Frequency:200 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:35ns
Access Time:35 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)