AT24C01-10SC-2.7
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 1KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
AT24C01-10SC-2.7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:1Kb (128 x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)