R1EX24008ASAS0I#U0
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 8KBIT I2C 400KHZ 8SOP
Catalog
Memory
DataSheet
R1EX24008ASAS0I#U0 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:8Kb (1K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)