AT93C56-10PI-2.5
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 2KBIT SPI 2MHZ 8DIP
Catalog
Memory
DataSheet
AT93C56-10PI-2.5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:2Kb (256 x 8, 128 x 16)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:2 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)