AT24C1024B-PU25
Description
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8DIP
DataSheet
AT24C1024B-PU25 PDF
Technology:EEPROM
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:550 ns
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)