W25B40AVSNIG
Manufacturer
Winbond Electronics Corporation
VIGOR # :
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
W25B40AVSNIG PDF
Type Description
Series:SpiFlash®
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:4Mb (512K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:40 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:15ms, 5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package:8-SOIC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EM-10 8GB I-GRADE
EM-10 8GB I-GRADE
IC FLASH 8GBIT EMMC 52MHZ 153BGA