AT27BV010-12JC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32PLCC
Catalog
Memory
DataSheet
AT27BV010-12JC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EPROM
Technology:EPROM - OTP
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:120 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TC)