AT25HP256W-10SI
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
AT25HP256W-10SI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EEPROM
Technology:EEPROM
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:-
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)