AT24C164-10PC-1.8
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8DIP
DataSheet
AT24C164-10PC-1.8 PDF
Technology:EEPROM
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:10ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)