CY7C1462AV33-167AXC
Description
IC SRAM 36MBIT PARALLEL 100TQFP
DataSheet
CY7C1462AV33-167AXC PDF
Type Description
Series:NoBL™
Package:Tray
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:36Mb (2M x 18)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.4 ns
Voltage - Supply:3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)