CY7C131E-55NXCT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC SRAM 8KBIT PARALLEL 52PQFP
DataSheet
CY7C131E-55NXCT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size:8Kb (1K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)