AT24C08N-10SC-2.5
Description
IC EEPROM 8KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
DataSheet
AT24C08N-10SC-2.5 PDF
Technology:EEPROM
Memory Size:8Kb (1K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:900 ns
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)