IS42VS16100C1-10TI-TR
Manufacturer
ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC DRAM 16MBIT PAR 50TSOP II
Catalog
Memory
DataSheet
IS42VS16100C1-10TI-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Memory Type:Volatile
Memory Format:DRAM
Technology:SDRAM
Memory Size:16Mb (1M x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:100 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:7 ns
Voltage - Supply:1.7V ~ 1.9V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:50-TSOP (0.400", 10.16mm Width)