AT49F001A-45TI
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 1MBIT PARALLEL 32TSOP
Catalog
Memory
DataSheet
AT49F001A-45TI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:50µs
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)