IDT71016S12PHGI8
Description
IC SRAM 1MBIT PARALLEL 44TSOP II
DataSheet
IDT71016S12PHGI8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:1Mb (64K x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:12ns
Access Time:12 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)