SST25VF040B-80-4I-SAE-T
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 80MHZ 8SOIC
DataSheet
SST25VF040B-80-4I-SAE-T PDF
Type Description
Series:SST25
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Technology:FLASH
Memory Size:4Mb (512K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:80 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10µs
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)