AT27C4096-55VC
Description
IC EPROM 4MBIT PARALLEL 40VSOP
DataSheet
AT27C4096-55VC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Technology:EPROM - OTP
Memory Size:4Mb (256K x 16)
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)