SST25VF080B-80-4I-S2AE
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 8MBIT SPI 80MHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
SST25VF080B-80-4I-S2AE PDF
Type Description
Series:SST25
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:8Mb (1M x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:80 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:10µs
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)