AT24C08A-10PC-2.5
Description
IC EEPROM 8KBIT I2C 400KHZ 8DIP
DataSheet
AT24C08A-10PC-2.5 PDF
Technology:EEPROM
Memory Size:8Kb (1K x 8)
Memory Interface:I²C
Clock Frequency:400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:4.5 µs
Voltage - Supply:2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)