CY7C1372D-167AXCT
Manufacturer
Cypress Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC SRAM 18MBIT PARALLEL 100TQFP
DataSheet
CY7C1372D-167AXCT PDF
Type Description
Series:NoBL™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Technology:SRAM - Synchronous, SDR
Memory Size:18Mb (1M x 18)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:167 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:3.4 ns
Voltage - Supply:3.135V ~ 3.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)