AT25160-10PC-2.7
Description
IC EEPROM 16KBIT SPI 3MHZ 8DIP
DataSheet
AT25160-10PC-2.7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Technology:EEPROM
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:3 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:5ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)