AT27LV256A-55JI
Description
IC EPROM 256KBIT PARALLEL 32PLCC
DataSheet
AT27LV256A-55JI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EPROM
Technology:EPROM - OTP
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)