IDT6116LA45SOG
Manufacturer
Renesas Electronics America
VIGOR # :
Description
IC SRAM 16KBIT PARALLEL 24SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
IDT6116LA45SOG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:16Kb (2K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:45ns
Access Time:45 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)