IS42S16400D-6T
Manufacturer
ISSI (Integrated Silicon Solution, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC DRAM 64MBIT PAR 54TSOP II
Catalog
Memory
DataSheet
IS42S16400D-6T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Memory Type:Volatile
Memory Format:DRAM
Technology:SDRAM
Memory Size:64Mb (4M x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:166 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:5 ns
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)