AT45DB161D-SU-2.5
Manufacturer
Adesto Technologies
VIGOR # :
Description
IC FLASH 16MBIT SPI 50MHZ 8SOIC
Catalog
Memory
DataSheet
AT45DB161D-SU-2.5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:16Mb (528 Bytes x 4096 pages)
Memory Interface:SPI
Clock Frequency:50 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:6ms
Access Time:-
Voltage - Supply:2.5V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)