AT49LH002-33TC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 40TSOP
Catalog
Memory
DataSheet
AT49LH002-33TC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH
Memory Size:2Mb (256K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:33 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:50µs
Access Time:-
Voltage - Supply:3V ~ 3.6V
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TC)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:40-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)