M29F800FB55M3F2 TR
Manufacturer
Micron Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 8MBIT PARALLEL 44SO
Catalog
Memory
DataSheet
M29F800FB55M3F2 TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH - NOR
Memory Size:8Mb (1M x 8, 512K x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)