M27W101-80K6
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC EPROM 1MBIT PARALLEL 32PLCC
Catalog
Memory
DataSheet
M27W101-80K6 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:EPROM
Technology:EPROM - OTP
Memory Size:1Mb (128K x 8)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:-
Access Time:80 ns
Voltage - Supply:2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)