M29F200FT55N3F2 TR
Manufacturer
Micron Technology
VIGOR # :
Description
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 48TSOP
Catalog
Memory
DataSheet
M29F200FT55N3F2 TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Memory Type:Non-Volatile
Memory Format:FLASH
Technology:FLASH - NOR
Memory Size:2Mb (256K x 8, 128K x 16)
Memory Interface:Parallel
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word, Page:55ns
Access Time:55 ns
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:48-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)