MC33GD3100A3EK
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IGBT GATE DRIVE IC
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
MC33GD3100A3EK PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Single
Number of Drivers:1
Gate Type:IGBT, N-Channel MOSFET
Voltage - Supply:3.3V
Logic Voltage - VIL, VIH:-
Current - Peak Output (Source, Sink):15A, 15A
Input Type:-
High Side Voltage - Max (Bootstrap):-
Rise / Fall Time (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:32-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)