NCD57200DR2G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
HALF BRIDGE GATE DRIVER (ISOLATE
Catalog
PMIC - Gate Drivers
DataSheet
NCD57200DR2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Driven Configuration:Half-Bridge
Channel Type:Single
Number of Drivers:2
Gate Type:IGBT
Voltage - Supply:20V
Logic Voltage - VIL, VIH:0.9V, 2.4V
Current - Peak Output (Source, Sink):1.9A, 2.3A
Input Type:Non-Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):-
Rise / Fall Time (Typ):13ns, 8ns
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)