FAN5701UMP15X
Description
6-LED DRIVER W/PWM DIMMING INTER
Catalog
PMIC - LED Drivers
DataSheet
FAN5701UMP15X PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC DC Regulator
Topology:Switched Capacitor (Charge Pump)
Internal Switch(s):Yes
Number of Outputs:6
Voltage - Supply (Min):2.7V
Voltage - Supply (Max):5.5V
Voltage - Output:-
Current - Output / Channel:15mA
Frequency:1.2MHz
Dimming:PWM
Applications:Backlight
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)